ბრიტანული უნივერსიტეტი საქართველოში გთავაზობთ შემდეგ საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამებს:
საქართველოს მოქალაქეებისა და საერთაშორისო სტუდენტებისათვის პროგრამებზე ჩარიცხვის წესი განისაზღვრება საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის შესაბამისი ბრძანებებით განსაზღვრული პროცედურების შესაბამისად.
- აპლიკანტს, რომელმაც მიიღო სრული ზოგადი ან ეკვივალენტური განათლება და წარმატებით ჩააბარა ერთიანი ეროვნული გამოცდები, ენიჭება უფლება სწავლა გააგრძელოს ბრიტანული უნივერსიტეტის საბაკალავრო პროგრამებზე.
- აპლიკანტს, რომელმაც წარმატებით ჩააბარა საერთო სამაგისტრო გამოცდა და შიდა საუნივერსიტეტო გამოცდები, ენიჭება უფლება სწავლა გააგრძელოს ბრიტანული უნივერსიტეტის სამაგისტრო პროგრამაზე.
ერთიანი ეროვნული გამოცდებისა და საერთო სამაგისტრო გამოცდის ჩაბარების გარეშე საქართველოს მოქალაქეებისა და საერთაშორისო სტუდენტებისათვის ჩარიცხვის წესი განისაზღვრება მინისტრის #224/ნ (29.12.2011) ბრძანებით. ამ შემთხვევაში აპლიკანტმა უნდა გაიაროს შემდეგი ეტაპები:
ეტაპი 1
აპლიკანტმა უნდა წარმოადგინოს შევსებული სააპლიკაციო ფორმა. მიღებული აპლიკაცია განიხილება 3-5 სამუშაო დღის განმავლობაში. შერჩეულ კანდიდატებს ჩაუტარდებათ ინტერვიუ, რათა დადგინდეს რამდენად აკმაყოფილებს აპლიკანტი სასურველი პროგრამის მოთხოვნებს. წარმატებული კანდიდატები მიიღებენ პირობითი ჩარიცხვის წერილს ბრიტანული უნივერსიტეტისგან.
ეტაპი 2
აპლიკანტი მინდობილობით უფლებას ანიჭებს ბრიტანულ უნივერსიტეტს, რომ იყოს მისი წარმომადგენელი და წარადგინოს ყველა საჭირო დოკუმენტი სსიპ - განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში, რათა მოხდეს საზღვარგარეთ მიღებული განათლების აღიარება და სწავლის უფლების მინიჭება ერთიანი ეროვნული გამოცდებისა და საერთო სამაგისტრო გამოცდის ჩაბარების გარეშე. აღნიშნული პროცესი გრძელდება დაახლოებით 1 თვე და სერვისის ღირებულება (მოიცავს თარგმანს, ნოტარიულად დამოწმებას, განაცხადის წარდგენის საფასურს) შეადგენს 130 ფუნტს (დაახლოებით 180 აშშ დოლარს).
წარმატებული საბოლოო ჩარიცხვის შემდგომ, აპლიკანმა უნდა გადაიხადოს სწავლი საფასური და მიიღებს ბრიტანული უნივერსიტეტიდან ჩარიცხვის წერილს, მოწვევას და საფასურის გადახდის დასტურს.
სსიპ - განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში წარსადგენი დოკუმენტების იდენტიფიცირებისათვის, გთხოვთ შეამოწმოთ შესაბამისი ინფორმაცია ქვემოთ.
მიღებასთან დაკავშირებული შეკითხვების შემთხვევაში გთხოვთ დაუკავშირდეთ სასწავლო პროცესის მართვის სამსახურის უფროსს ან მოითხოვოთ კონსულტაცია.
თუ თქვენ გსურთ დამოუკიდებლად წარმართოთ პროცესი და წარადგინოთ დოკუმენტები სსიპ - განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში, გთხოვთ, შეამოწმოთ თქვენი სტატუსი და მოახდინოთ საჭირო დოკუმენტების იდენტიფიცირება. |
- უცხო ქვეყნის მოქალაქეები და მოქალაქეობის არმქონე პირები, რომლებმაც უცხო ქვეყანაში მიიღეს სრული ზოგადი ან მისი ეკვივალენტური განათლება;
- უცხო ქვეყნის მოქალაქეები (გარდა ერთობლივი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა და გაცვლითი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა), რომლებიც სწავლობენ/სწავლობდნენ და მიღებული აქვთ კრედიტები/კვალიფიკაცია უცხო ქვეყანაში ამ ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში;
- მაგისტრანტობის კანდიდატები, რომლებმაც უცხო ქვეყანაში მიიღეს შესაბამისი უმაღლესი განათლების აკადემიური ხარისხის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
- უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისათვის (გარდა ერთობლივი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა), რომლებიც სწავლობენ/სწავლობდნენ და მიღებული აქვთ კრედიტები/კვალიფიკაცია უცხო ქვეყანაში ამ ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მაგისტრატურაში;
წარმოსადგენი დოკუმენტები ბაკალავრობის კანდიდატებისთვის:
- განცხადება;
- მოქალაქეობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი; მოქალაქეობის არმქონე პირებმა უნდა წარმოადგინონ ბინადრობის მოწმობის ასლი;
- უცხო ქვეყანაში მიღებული სრული ზოგადი ან მისი ეკვივალენტური განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი; ან უცხო ქვეყნის მოქალაქეებმა (გარდა ერთობლივი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა და გაცვლითი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა), რომლებიც სწავლობენ/სწავლობდნენ და მიღებული აქვთ კრედიტები/კვალიფიკაცია უცხო ქვეყანაში ამ ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში განცხადებას უნდა დაურთონ უცხო ქვეყნის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში მიღებული კრედიტების დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი ან უცხო ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ გაცემული კვალიფიკაციის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
- პირის მიერ არჩეული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ხელმძღვანელის წერილობითი თანხმობა სტუდენტთა საერთო რაოდენობის ფარგლებში არსებულ ვაკანტურ ადგილზე პირის მიღების შესაძლებლობის თაობაზე (სახელის, გვარისა და საგანმანათლებლო პროგრამის მითითებით).
წარმოსადგენი დოკუმენტები მაგისტრანტობის კანდიდატებისთვის:
- უცხო ქვეყნის მიერ აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ გაცემული უმაღლესი განათლების შესაბამისი კვალიფიკაციის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი (ბაკალავრის დიპლომი). ან ბაკალავრის დიპლომის მაგივრად, უცხო ქვეყნის მოქალაქეებმა (გარდა ერთობლივი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა), რომლებიც სწავლობენ/სწავლობდნენ და მიღებული აქვთ კრედიტები/კვალიფიკაცია უცხო ქვეყანაში ამ ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მაგისტრატურაში განცხადებას უნდა დაურთონ უცხო ქვეყნის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულების მაგისტრატურაში მიღებული კრედიტების დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი ან უცხო ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ გაცემული მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი დამადასტურებელი დოკუმენტი;
ყველა დოკუმენტი უნდა იყოს თარგმნილი ქართულად და ნოტარიული წესით დამოწმებული.
ერთიანი ეროვნული გამოცდებისა და ერთიანი სამაგისტრო გამოცდის ჩაბარებას ექვემდებარებიან საქართველოს მოქალაქეები. გამონაკლისები მოიცავს:
- საქართველოს მოქალაქეები, რომლებმაც უცხო ქვეყანაში მიიღეს სრული ზოგადი ან მისი ეკვივალენტური განათლება და სრული ზოგადი განათლების ბოლო 2 წელი ისწავლეს უცხო ქვეყანაში;
- საქართველოს მოქალაქეები (გარდა ერთობლივი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა და გაცვლითი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა), რომლებიც არანაკლებ 75 დღისა ერთ-ერთი სემესტრის განმავლობაში ცხოვრობენ/ცხოვრობდნენ, სწავლობენ/სწავლობდნენ და მიღებული აქვთ კრედიტები/კვალიფიკაცია უცხო ქვეყანაში ამ ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში;
შენიშვნა: აღნიშნული პირები უსდ სწავლის გაგრძელების უფლებას მოიპოვებენ სსიპ - შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის მიერ ორგანიზებული ზოგადი უნარების გამოდის წარმატებით ჩაბარების შემთხვევაში.
- საქართველოს მოქალაქეები (გარდა ერთობლივი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა და გაცვლითი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა), რომლებიც არანაკლებ 75 დღისა ერთ-ერთი სემესტრის განმავლობაში ცხოვრობენ/ცხოვრობდნენ, სწავლობენ/სწავლობდნენ და მიღებული აქვთ კრედიტები/კვალიფიკაცია უცხო ქვეყანაში ამ ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მაგისტრატურაში;
- მოქალაქეობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი;
- უცხო ქვეყანაში მიღებული სრული ზოგადი ან მისი ეკვივალენტური განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი; ასევე უნდა დაერთოს სრული ზოგადი განათლების ბოლო 2 წლის განმავლობაში უცხო ქვეყანაში სწავლის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
- ან განცხადებას უნდა დაურთონ უცხო ქვეყნის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში მიღებული კრედიტების დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი ან უცხო ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ გაცემული კვალიფიკაციის დამადასტურებელი დოკუმენტი; ამ შემთხვევაში, განცხადებას უნდა დაურთონ უცხო ქვეყნის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სწავლის პერიოდში უცხო ქვეყანაში ცხოვრების დამადასტურებელი დოკუმენტი (რეგისტრაციის ცნობა, ბინადრობის დამადასტურებელი ცნობა ან სხვა დოკუმენტი, რომელიც ადასტურებს საქართველოს მოქალაქის უცხო ქვეყანაში ცხოვრების ფაქტს. უცხო ქვეყანაში ცხოვრება გულისხმობს უცხო ქვეყანაში ყოფნას არანაკლებ 75 დღისა ერთ-ერთი სემესტრის განმავლობაში);
- პირის მიერ არჩეული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ხელმძღვანელის წერილობითი თანხმობა სტუდენტთა საერთო რაოდენობის ფარგლებში არსებულ ვაკანტურ ადგილზე პირის მიღების შესაძლებლობის თაობაზე (სახელის, გვარისა და საგანმანათლებლო პროგრამის მითითებით);
- უცხო ქვეყნის მიერ აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ გაცემული უმაღლესი განათლების შესაბამისი კვალიფიკაციის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი (ბაკალავრის დიპლომი) ან განცხადებას უნდა დაურთონ უცხო ქვეყნის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულების მაგისტრატურაში მიღებული კრედიტების დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი ან უცხო ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ გაცემული მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის დამადასტურებელი დოკუმენტი. ამ შემთხვევაში, განცხადებას ასევე უნდა დაურთონ უცხო ქვეყნის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სწავლის პერიოდში უცხო ქვეყანაში ცხოვრების დამადასტურებელი დოკუმენტი (რეგისტრაციის ცნობა, ბინადრობის დამადასტურებელი ცნობა ან სხვა დოკუმენტი, რომელიც ადასტურებს საქართველოს მოქალაქის უცხო ქვეყანაში ცხოვრების ფაქტს. უცხო ქვეყანაში ცხოვრება გულისხმობს უცხო ქვეყანაში ყოფნას არანაკლებ 75 დღისა ერთ-ერთი სემესტრის განმავლობაში).

Application for BA and MA Programmes
The enrolment rules and terms for citizens of Georgia and international students are established by the Minister of Education and Science of Georgia.
• Applicants with a full general education or equivalent who have successfully passed the Unified National Examination are granted the right to study on the British University in Georgia’s undergraduate programmes.
• Applicants who have successfully passed the Unified Postgraduate Examination and internal university exams are granted the right to study on the British University in Georgia graduate programme.
Regulations and terms for admission to the British University in Georgia’s programmes for applicants who have not passed the Unified National Examination and Unified Postgraduate Examination are defined by the Order of the Minister #224/n (29.12.2011). In such cases, applicants are required to follow these steps:
Step 1
Applicants are required to submit a completed application form. The application review process will take from 3 to 5 business days. Selected candidates will be invited for an interview to confirm that they meet all the programme requirements. Successful candidates will receive a Conditional Enrolment Letter from the British University in Georgia.
Step 2
Applicants should send a Power of Attorney to British University in Georgia to represent the applicant to the LEPL National Centre for Educational Quality Enhancement (NCEQE) for recognition of the applicant’s education status acquired abroad (outside of Georgia) and for granting the right to enrol in the higher educational institution without the Unified National Examination and Unified Postgraduate Examination. The feedback process from the NCEQE takes approximately 1 month. The service fee (including translation, notarisation and application fee for NCEQE) is 130 GBP (approx. 180 USD). The fee is non-refundable.
After the successful final enrolment, the applicant is required to pay the initial tuition fee and will receive the confirmation of the payment, an Enrolment Letter and an Invitation Letter from the British University in Georgia.
For the required documents that must be submitted by the British University in Georgia representative to NCEQE, please check the appropriate box below.
For admission support service, please contact the Study Process Manager by email, or request information via the British University in Georgia web-page.
info@britishuni.edu.ge
admissions@britishuni.edu.ge
If you would prefer to manage the application process independently, please refer to the National Centre for Educational Quality Enhancement (NCEQE), checking the appropriate box below to verify eligibility and submitting the required legally certified documents.
• Citizens of foreign countries or without citizenship who obtained the complete general or its equivalent education abroad (outside of Georgia);
• Citizens of foreign countries (besides the students of joint higher education programme and exchange programmes), who are currently studying/studied and obtained credits/qualification abroad (outside of Georgia) in higher educational institutions recognised by the legislation of the respective country;
• Graduate candidates who received relevant certificate of completion of higher education abroad (outside of Georgia);
• Citizens of foreign countries (besides the students of joint higher education programme and exchange programmes), who are currently studying/studied and obtained credits/qualification abroad (outside of Georgia) at master level of studies in higher educational institutions recognised by the legislation of the respective country;
The required documents for bachelor candidates:
• Application Form.
• A copy of citizenship document; an applicant without citizenship should submit the copy of residence permit.
• A copy of the document certifying the complete general or its equivalent education abroad (outside of Georgia) /Copy of school-leaving certificate.  Or, instead of the copy of school-leaving certificate, citizens of foreign countries (besides the students of joint higher education programme and exchange programmes), who are currently studying/studied and obtained credits/qualification abroad (outside of Georgia) in higher educational institutions recognized by the legislation of the respective country must submit the copy of document certifying the credits received or the copy of the document certifying the qualification.
• Written consent (conditional enrollment letter) of the principal of an institution selected by a high school graduate on the possibility of his/her enrolment in vacant positions within the scope of the general number of students (with indication of name/surname and education programme).
The required documents for master candidates:
• A copy of the bachelor’s diploma issued by a HEI recognized by the respective foreign country. Or, instead of bachelor diploma, citizens of foreign countries (beside the students of joint higher education programme and exchange programmes), who are currently studying/studied and obtained credits/qualification abroad (outside of Georgia) in higher educational institutions recognised by the legislation of the respective country must submit the copy of document certifying the credits received at master level of studies or the copy of the document certifying master or equivalent degree issued by the recognised higher education institution.
• Written consent (conditional enrolment letter) of the principal of an institution selected by an applicant on the possibility of his/her enrolment in vacant positions within the scope of the general number of students (with indication of name/surname and education programme).
Any foreign language document is subject to the notarisation of its translation into Georgian language.
Citizens of Georgia are subject to pass the Unified National Examination and Unified Postgraduate Examination. The exceptions include:
• Citizens of Georgia who received complete general education abroad (outside of Georgia) or its equivalent and who received general education abroad (outside of Georgia) for the last two years;
• Citizens of Georgia (except students of the joint higher education programme and exchange programmes) who, no less than 75 days during a semester, reside/resided, or are currently studying/studied and obtained credits/qualitifcation abroad (outside of Georgia) in higher educational institutions recognised by the legislation of the respective country;
Note: in this case, citizens of Georgia have to pass the  General Skills Test organised by LEPL – National Assessment and Examinations Center to be granted the right to continue studies.
• Master candidates who obtained the academic qualification abroad (outside of Georgia);
• Citizens of Georgia (except the students of joint higher education programme and exchange programmes), who, no less than 75 days during a semester, reside/resided, are currently studying/studied and obtained credits/qualitifcation abroad at master level of studies in higher educational institutions recognised by the legislation of the respective country;
• A copy of citizenship document.
• A copy of the document certifying the complete general or its equivalent education abroad (outside of Georgia) /Copy of school-leaving certificate.  And, a copy of the document of the last two years of complete general education studies abroad (outside of Georgia).
• Or, a copy of the document certifying the obtained credits at higher education institutions abroad (outside of Georgia) or diploma issued by the higher education institution recognised by the legislation of the respective foreign state. In this case, a copy of the residence permit or other document certifying the stay of a citizen of Georgia abroad (outside of Georgia) no less than 75 days during a semester.
• Written consent (Conditional Enrolment Letter) of the principal of an institution selected by a high school graduate on the possibility of his/her enrolment in vacant positions within the scope of the general number of students (with indication of name/surname and education programme).
• Written consent (Conditional Enrolment Letter) of the principal of an institution selected by an applicant on the possibility of his/her enrolment in vacant positions within the scope of the general number of students (with indication of name/surname and education programme).
• A copy of the bachelor’s diploma issued by a HEI recognised by the respective foreign country. Or, instead of bachelor diploma, the copy of document certifying the credits received at master level of studies or the copy of the document certifying master or equivalent degree issued by the recognised higher education institution, In this case, a copy of the residence permit or other document certifying the stay of a citizen of Georgia (outside of Georgia) abroad no less than 75 days during a semester.